UNICEF i World Vision BiH zajedno rade na sprečavanju širenja korona virusa
Zajedno sa roditeljima i mlađom sestrom, Aisha (14) boravi u Prihvatnom centru Ušivak, pored Sarajeva, glavnog grada Bosne i Hercegovine (BiH). Kamp je privremeno boravište za migrante i izbjeglice koji ulaze ili prolaze kroz BiH. Zbog globalne pandemije korona virusa i preventivnih mjera na zaustavljanju i sprečavanju širenja virusa, kretanje građana BiH, uključujući privremene korisnike kampa je ograničeno. Tokom vrhunca krize, djeci je bilo zabranjeno da napuštaju svoje domove ili mjesto boravka.
“Zbog situacije sa virusom, nismo mogli napuštati kamp. Ponekad sam željela da prošetam do obližnjeg parka,” govori Aisha, u ime djece čiji se život potpuno promijenio zbog korona virusa. Ovo je nova situacija za Aisha, ali to nije jedini problem sa kojim se ova četrnaestogodišnja djevojčica suočava.
“Napustili smo Irak prije dvije godine. U toku putovanja, ponekad smo danima bili bez vode ili hrane. Hodali smo toliko dugo da su nam se cipele raspadale, a stopala su nam bila puna rana i oteklina,” govori Aisha.
Omiljeno mjesto za Aishu u cijelom kampu je Kutak za djecu. To nije iznenađujuće; sve aktivnosti u Kutku su fokusirane na pomoć djeci koja su preživjela traumatične situacije, kako bi prevazišli negativna iskustva kroz kreativne i obrazovne radionice.
“Za mene je strašno iskustvo bilo kada je nekoliko dječaka iz Afganistana pokušalo da me opljačka. Htjeli su ukrasti moj telefon. Tata me spasio. Nakon tog dana, moja majka je počela halucinirati, a sestra i ja smo bile jako zabrinute za svoju porodicu. Kutak za djecu mi je pomogao da zaboravim sve loše što se desilo meni i mojoj porodici,” kaže Aisha.
Uz podršku UNICEF-a, kroz projekat koji je financirala Evropska unija, World Vision BiH implementira projekat Osiguranja zaštite i pristupa osnovnim socijalnim servisima za djecu izbjeglice i migrante u Prihvatnom centru Salakovac u Mostaru i Prihvatnom centru Ušivak u Sarajevu. Projekat teži osiguravanju osjećaja stabilnosti za djecu migrante, pružanje podrške djeci bez pratnje, kao i osiguravanju psihosocijalne podrške majkama i budućim majkama. Kutak za djecu, Jedinica za majku i dijete i Servisa za zaštitu maloljetnika bez pratnje – UASC 24/7, čine dio ovih napora kako bi se osiguralo da djeca migranti i izbjeglice budu zbrinuti i zaštićeni.
U Prihvatnom kampu Ušivak, Aisha učestvuje u organiziranju aktivnosti u Kutku za djecu, i učestvuje u svim grupnim aktivnostima. Još nikada nije propustila doći u Kutak za djecu.
“Ona pomaže djeci koja dođu kamp da se adaptiraju, pokušava se sprijateljiti sa njima i pomaže im da se uključe u aktivnosti,” kaže Merisa Barimac, animator u Kutku za djecu.
“Volim muziku i pjevanje, i najdraža aktivnost u Kutku su mi karaoke. Takođe, volim naše grupne aktivnosti i kada svi zajedno nešto pravimo. Svaki dan jedva čekam da odem u Kutak jer mi to ispunjava dan radošću,” kaže Aisha.
Pored eksternih donatora, globalno partnerstvo organizacije World Vision omogućava kontinuiran rad na aktivnostima za djecu.
Od početka pandemije, aktivnosti u Kutku za djecu su bile prilagođene potrebama djece vezanim za prevenciju širenja virusa – sve radionice sada počinju i završavaju pranjem ruku. U toku radionica, animatori u Kutku za djecu odvajaju vrijeme za razgovor o prevenciji i koracima neophodnim za zaštitu djece od virusa.
„Na početku im je pranje ruku bilo interesantno, ali kasnije je pranje ruku prije i nakon radionice preraslo u naviku, i više ne moramo da ih podsjećamo na to,” kaže Merisa Barimac, animator u Kutku za djecu.
“Stalno peremo ruke, i pazimo da ne dodirujemo lice ili nekog drugog. Naučila sam da je održavanje higijene veoma važno za naše zdravlje, i da, kada održavamo higijenu sprečavamo razne infekcije,” kaže Aisha.
Ono što neko ko samo posmatra aktivnosti na radionicama ne bi mogao primijetiti na prvi pogled jeste činjenica da je Kutak za djecu detaljno dezinficiran i prozračen prije početka radnog dana. Od kada je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila globalnu pandemiju korona virusa, prevencija širenja virusa je postala prioritet u Prihvatnom kampu Ušivak: uz pomoć donatora, uprava kampa i kompletno osoblje kampa zajedno radi na sprečavanju širenja korona virusa. Osoblje Kutka za djecu nosi zaštitnu opremu, sredstva za dezinfekciju se nalaze na svim važnim mjestima, a svi koji ulaze u Kutak se podsjećaju da moraju dezinficirati ruke. Ostanimo zdravi! posteri za djecu sa savjetima za prevenciju na engleskom, farsi i arapskom jeziku se nalaze na zidovima, dok su informativni letci podijeljeni svim porodicama. Pored toga, u skladu sa protokolom Kampa, kompletnom osoblju koje ulazi u kamp zdravstveni radnici mjere temperaturu. Misija OSCE a u BiH je osigurala čistu odjeću i obuću za 180 djece u tri kampa, kao i dodatna sredstva za higijenu, podržavajući na taj način prevenciju širenja korona virusa.
COVID-19 je promijenio način na koji društvo funkcionira na globalnom nivou. Ljudi vode računa o fizičkoj distanci, rad i sastanci se održavaju u virtuelnom prostoru, a cijele porodice su ponekad odvojene mjesecima. Ali ono što su Talijani dokazali pjevanjem na balkonima jeste da pandemija ne može slomiti ljudski duh, i da sigurno ne može uništiti snove četrnaestogodišnje djevojčice. Iako je zabrinuta sbog članova svoje porodice u Iraku, kao i onih koji su sa njom u kampu, Aisha je okrenuta prema budućnosti i snovima da postane doktor i pomogne svojoj porodici.
“Gdje god odem i šta god budem radila u budućnosti, uvijek ću se rado sjećati ovog mjesta, Kutka za djecu, i svojih učitelja i prijatelja”, na kraju nam je rekla Aisha.
*Imena u priči su izmijenjena zbog zaštite identiteta.
Napomena: Objavljivanje ove priče je financirala Evropska unija. World Vision preuzima odgovornost za sadržaj obajvljenog materijala, koji se može razlikovati od zvaničnog stava Evropske unije.