DIGI:MON / DIGI:YOUTH
U cilju stvaranje inkluzivnijeg i participativnijeg društva koje podržava perspektivu mladih ljudi u BiH, World Vision BH Fondacija je udružila snage sa Udruženjem Naša djeca Sarajevo i uz podršku Evropske unije u Bosni i Hercegovini realizuje projekat naziva “DIGI: MON – Praćenje i unapređenje statusa mladih kroz Digitalni centar za mlade“.
Predloženu akciju su zajednički osmislili projektni partneri na temelju prioriteta koje su definisali mladi iz 20 omladinskih organizacija rasprostranjenih širom BiH.
Period trajanja projekta: 36 mjeseci, počevši od 1. februara 2024. godine
Partner projekta: Udruženje „Naša djeca Sarajevo“
Vrijednost granta: 1,075,707 KM uključujući 107,570 KM učešća od strane partnera na projektu
Pridruženi partner: Ministarstvo civilnih poslova BiH
Donator: Evropska unija.
Projekat povezuje nekoliko nivoa donosioca odluka u sektoru mladih, uključujući lokalne vlasti, nadležna ministarstva na entitetskom i nacionalnom nivou, krovne organizacije za mlade na entitetskom nivou, druge organizacije civilnog društva i pojedince koji doprinose sektoru mladih te mreže mladih u BiH.
Očekivani rezultati projekta
- Tokom tri godine, u periodu 2024. – 2026., lokalne OCD mladih će biti osnažene, mobilizirane i podržane da se angažuju i rade na unapređenju prava mladih i statusa mladih na lokalnom nivou putem malih grantova i zajedničkih inicijativa s općim ciljem držanja lokalne samouprave odgovorne u svjetlu postojećih propisa.
- Osim na lokalnom nivou, oko 900 mladih će kroz istraživanja i analize pratiti postojeće politike i strategije za mlade na nacionalnom nivou, kao i praćenje postupanja vlasti u svjetlu postojećih propisa, pridruživanjem Inicijativi za praćenje europskih integracija BiH i drugim mrežama.
Projekat podrazumijeva digitalizaciju kao jedan od najvažnijih kanala i alata za umrežavanje, povezivanje i jačanje digitalnih kompetencija i kapaciteta djece i mladih. Važan rezultat projekta bit će uspostavljanje i pokretanje Digitalnog centra za mlade koji će povezivati i angažovati OCD mladih i ključne donosioce odluka, uključujući relevantne institucije.
Ukupno 30 odobranih OCD mladih će biti osnaženo za umrežavanje, zajedničko planiranje, prioritiziranje akcija i zagovaranje prema 30 lokalnih samouprava, s ciljem podsticanja jedinstvenog glasa mladih i osiguravanje podrške namjenjene pitanjima i potrebama mladih zagarantovanih Zakonom o mladima FBiH, Zakonom o Omladinskim organizacijama RS i Zakonom o mladima Brčko Distrikta, ali i pitanjima koja su u fokusu za pristupanje BiH Evropskoj uniji kroz ključne prioritete 11 i 13 definisane mišljenjem Evropske komisije.
Svi projekti i inicijative na lokalnom nivou (30) će biti digitalizovani i postati dio Digitalnog omladinskog centra, osiguravajući pristup mladima širom BiH. Kroz Digitalni centar za mlade, organizacije i grupe mladih će biti povezane i uključene u otvoreni dijalog sa relevantnim javnim institucijama i donosiocima odluka na lokalnom, entitetskom i državnom nivou.
Savjetodavni odbor
Projekat pretpostavlja uspostavu Savjetodavnog odbora za implementaciju projekta kojeg čine šest instituacija i tijela relevantnih za mlade: Ministarstvo civilnih poslova BiH, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH, Vijeće mladih FBiH, Vijeće mladih RS i Vijeće mladih Brčko Distrikta, koje će činiti Savjetodavno tijelo za implementaciju ovog projekta.
Ciljne grupe projekta
- 30 organizacija civilnog društva mladih sa 900 svojih članova
- 15 omladinskih individualaca
- Savjetodvni odbor: predstvanici Ministarstva civilnih poslova BiH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH, Vijeće mladih FBiH, Vijeće mladih RS I Vijeće mladih Brčko Distrikta
- 30 vladinih tijela i/ili drugih institucija na lokalnom nivou
- 3000 mladih (kroz implementaciju malih grantova uključujući i najranjivije)
Očekivani broj krajnjih korisnika projekta je 770.000 mladih u Bosni i Hercegovini, uključujući i one najugroženije, koji će kroz postizanje željenih ishoda dugoročno uživati napredni status mladih na svim nivoima.
Za više informacija o projektu možete nas kontaktirati putem telefona
+387 63 776-703 ili e-maila nela_hukic@wvi.org.