World Vision je globalna kršćanska organizacija za pomoć, razvoj i zagovaranje koja je posvećena radu s djecom, njihovim porodicama i zajednicama u cilju prevazilaženja siromaštva i nepravde kako bi djeca imala sigurno okruženje u kojem mogu ostvariti svoj puni potencijal. World Vision djeluje u skoro 100 zemalja svijeta i u svom radu uključuje sve ljude bez obzira na njihovu vjersku, rasnu, etničku ili rodnu pripadnost, a u BiH smo prisutni više od 25 godina.
Do sada su naše intervencije u BiH dale doprinos promociji prava i zaštite djece, pristupa zdravstvenoj zaštiti i kvalitetnom obrazovanju, te razvoju životnih vještina djece i mladih, obuhvativiši više od jedne trećine populacije u BiH. Pored ovoga, značajan doprinos je ostvaren u sferi poboljšanja ekonomske stabilnosti najranjivijih porodica kao i unapređenju spremnosti zajednica za odgovor u situacijama prirodnih katastrofa.
Djeca i porodice prepoznali su i prihvatili naš pristup i zajedno nastavljamo raditi na zaštiti i uklanjanju nasilja nad djecom; poboljšanju obrazovnih uslova/razvijanju ključnih životnih vještina, razvijanju ekonomskih mogućnosti i priskrbljivanju sredstava za život za ranjive porodice, kao i unaprijeđenju sigurnosti zajednica u BiH.
Slijedeći našu Politiku o zaštiti djece i odraslih korisnika, u svemu što radi World Vision BiH stavlja primat na djecu, njihovu sigurnost i dobrobit. Svi naši uposlenici, ali i partneri i poslovni saradnici su upoznati sa ovim važnim dokumentom, te se od njih očekuje najviši nivo posvećenosti u provođenju politike.
World Vision BiH trenutno upošljava tim od blizu 50 posvećenih profesionalaca, koji su svojim radom u 2019. godini pružili podršku kroz usluge i diektnu materijalnu pomoć skoro 40 000 djece. Njegujući i vrednujući saradnju, djelujemo povezani u mrežu svrsishodnih partnerstva i koalicija na lokalnom, entitetskom, državnom i regionalnom nivou.
Takođe, World Vision BiH vjeruje da su crkve i vjerske zajednice jedni od ključnih faktora u održivom unapređenju dobrobiti djece, zbog čega veliku pažnju pridaje saradnji sa crkvama i vjerskim organizacijama.
World Vision International koordinira sa preko 39.000+ članova osoblja u skoro 100 zemalja gdje pružamo usluge za preko 100 miliona ranjive dece i njihovih porodica.
World Vision je u Bosni i Herzegovini (BiH) prisutan više od četvrt stoljeća. Od 1994. godine provodimo humanitarne, interventne i zagovaračke programe, te programe razvoja zajednica za dobrobit djece i njihovih porodica, posebno se fokusirajući na one najranjivije.
U periodu nakon rata 1992-1995. godine, World Vision BiH je rekonstruisao i opremio porušene domove, škole i vrtiće, uspostavio urušenu isfrastkturu kao što je vodovod i kanalizacija, te dao veliki doprinos ekonomskom osnaživanju velikog broja ranjivih porodica širom BiH. Tokom proteklih dest godina, World Vision BiH je ulagao u opremanje škola i unaprijeđenje kvaliteta obrazovanja, te proveo edukativne i kreativne projekte u kojima je učestvovalo preko 150 000 hiljada djece iz cijele zemlje.
Kada su Bosnu i Hercegovinu u maju 2014. pogodile rekordne poplave, World Vision je reagirao u prva 24 sata pružajući pomoć općinama pogođenim ovom prirodnom katastrofom. Isporukom hrane i neprehrambenih proizvoda; ciljanim intervencijama u cilju osiguranja minimalnih sanitarno-higijenskih standarda; pružanjem podrške za rehabilitaciju skloništa i obezbjeđenje sigurnosti hrane i sredstava za život poljoprivrednim proizvođačima i stočarima, te ispunjavanjem specifičnih potreba djece otvaranjem Kutaka za djecu, World Vision je dao svoj doprinos izlasku iz krize.
Kao dio koordiniranog ogovora na Izbjegličku krizu u Siriji, World Vision BiH je spremno intervenirao i pružio urgentnu pomoć migrantima i izbjeglicama koji su se tokom 2015. godine kretali Balkanskom izbjegličkom rutom. Ovaj period su obilježile najbrojnije migracije od Drugog svjetskog rata, a više od jednog miliona ljudi iz ratom razorenih zemalja putovalo je u Evropu. U partnerstvu sa vladom Srbije, World Vision Bosnia and Herzegovina proširio je svoj rad na Srbiju kako bi odgovorio na potrebe sve većeg broja najugroženijih izbeglica, posebno djece. Pored raspodjele pomoći, World Vision je u partnerstvu s UNICEF-om otvorio Kutke za djecu pružajući usluge za blizu 50 000 ljudi.
Kada se u 2018. godini BiH suočila s porastom priliva izbjeglica, World Vision BiH proveo je brzu procjenu potreba djece i porodica u pokretu. Tada smo zajedno sa našim partnerima, po treći put uspostavili Kutke za djecu u kampovima Salakovac i Usivak.
Prostor prilagođen djeci (CFS) dio je šireg napora da se djeci u pokretu pruži osjećaj stabilnosti, pomogne maloljetnicima bez pratnje i pruži psiho-socijalna podrška majkama i budućim majkama. Otvaranjem kampa u Blažuju, World Vision BiH uspostavlja srodne servise za osobe u ovom kampu.
Naša vizija za svako dijete, život u svoj njegovoj punoći.
Naša molitva za svako srce, volja da se to i ostvari.
Zajedno sa našim partnerima, stojimo uz najranjivije djevojčice i dječake u njihovim nastojanjima da ostvare svoj puni potencijal i postanu pokretači i nosioci pozitivnih promjena u težnji da svoje zajednice učine inkluzivnim i društveno koherentnim.
Našu misiju ostvarujemo intergrisanim i sveobuhvatnim pristupom:
Our vision for every child, life in all its fullness.
Our prayer for every heart, the will to make it so.
Together with our partners, we stand with the most vulnerable boys and girls in their strive to reach their full potential and become empowered agents of change towards restored and socially coherent communities.
We pursue this mission through an integrated holistic commitment to:
U cilju unapređenja dječijih prava u BiH, a uz finansijsku pomoć Evropske unije, udružili smo snage sa organizacijom Naša djeca Sarajevo i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, te ćemo u narednom periodu doprinijeti rješenju jednog od najvećih problema/prepreka vezanih za prava djece u BiH – nedostatak odgovarajućeg, efikasnog i agilnog mehanizma koordinacije između vladinih i nevladinih organizacija i institucija ali i nedostatak glasa i mišljenja djece o pitanjima i odlukama koje ih se tiču.
Projekat omogućava uspostavu online Platforme za koordinaciju koja će služiti za umrežavanje, razmjenu informacija o planiranim, tekućim i finaliziranim intervencijama u domenu prava djece, jačanju kapaciteta djece i mladih te razmjenu dobrih praksi između ključnih aktera koji rade u sektoru dječjih prava u BiH. Djeca će putem platforme imati priliku za smislen dijalog sa donositeljima odluka.
Platforma će također pružiti priliku za mobilizaciju i promociju kontinuiranog angažmana svih relevantnih aktera u sektoru zaštite djece, čime će biti poboljšana predanost i odgovornost za provedbu Konvencije o pravima djece.
Projekat je vrijedan 200.000 EUR i doprinosi jačanju partnerstava, umrežavanju organizacija civilnog društva i drugih relevantnih aktera, te osigurava prikupljanje značajnih podataka o stanju dječijih prava i izvještavanje prema UN Komitetu o pravima djeteta i traje dvije godine.
Korisnici projekta su:
Bosna i Hercegovina potpisnica je Konvencije o pravima djeteta. Ovaj dokument propisuje najviši stepen brige o djeci i najbolja rješenja za sretno odrastanje, u skladu sa mogućnostima svake od zemalja potpisnica.
Naša država se obavezala da će vas štititi i pružiti najbolje moguće uslove za vaš rast i razvoj. Veliku ulogu u svemu imate upravo vi!
Jedan od četiri osnovna principa Konvencije o pravima djeteta je pravo djece na učešće u pitanjima koja ih se tiču. Član 12. Konvencije propisuje obavezu Države da traži i uključi mišljenje djeteta u svim pitanjima od interesa za djecu.
Da li je vaše mišljenje bitno za odluke koje se donose u porodici? DA!
Da li je vaše mišljenje bitno za odluke koje se donose u školi? DA!
Da li mislite da možete uticati na odluke koje se donose u vašoj lokalnoj ili široj zajednici? DA! I DRŽAVA SE OBAVEZALA DA ĆE TO DA VAM OMOGUĆI.
PRIKLJUČI SE, PRIJAVI SE – TVOJE MIŠLJENJE JE BITNO!
Za više detalja i prijavu, kliknite na link:
Za upite iz medija
Za upite vezane za individualnu i korporativnu filantropiju
Za upite vezane za zaštitu djece i rad sa mladima
Za upite vezane za odgovor na katastrofe i klimatske promjene
Za upite vezane za odgovor na migrantsku krizu
Zvornička 9, Sarajevo
telefon: 033 660 426, fax: 033 652 403
Đorđa Mihajlovića 2, Vladičanski dvor, Tuzla
telefon: 035 204 627; fax: 035 254 628
Masarikova 37, Zenica
telefon: 063 776 705
Vidovdanska br. 8, 1 sprat, Lamela A, Banja Luka
telefon: 063 694 128