![](https://worldvision.ba/wp-content/uploads/2020/10/Edisa-Ahmetspahic-WV-BiH-community-facilitator-during-distribution-1.jpg)
World Vision BiH osoblje nastavlja služiti djeci i porodicama u potrebi za vrijeme pandemije COVID-19
Jutro je i ulice u okolini Sarajeva, glavnog grada BiH, su puste. Jedno od rijetkih auta na ulicama je auto sa oznakom World Vision BiH – Adnan Salihagić, fasilitator u zajednici i uposlenik WV BiH proteklih petnaest godina, putuje od Breze prema Varešu. Sam je u automobilu, na licu nosi masku, na rukama rukavice „više ne izlazim bez zaštitne opreme, postalo je normalno nositi masku, rukavice i dodatnu zaštitnu opremu“, kaže on.
Adnan je suprug i otac dvoje djece, kojima je ponekad teško objasniti odlaske na teren u vrijeme ograničenog kretanja u vrijeme krize izazvane proglašenjem globalne pandemije COVID-19. Objašnjava im da postupa oprezno i da ima podršku kolega koji brinu o njegovoj sigurnosti.
![](https://worldvision.ba/wp-content/uploads/2020/10/Adnan-Salihagic-WV-BiH-community-facilitator-with-his-children-before-going-to-the-field-225x300.jpg)
Adnan Salihagić, službenik za razvoj zajednice pri WV BiH sa djecom
Istovremeno, na drugom kraju BiH, u okolini Tuzle, Nina Zupan vozi ka mjestu distribucije. Sama je u autu, nosi masku, rukavice i rezervnu zaštitnu opremu. Pod velikim je pritiskom da obavi sve što je potrebno, ali rado pomaže onima kojima je pomoć potrebna.
„U ovakvim situacijama, nije lako ostati priseban i raditi, mijenjaju se uslovi rada i svako od nas drugačije doživljava krizne situacije. Trudim se da obavljam posao najbolje što mogu, ali najviše poteškoća imam zbog nedostatka socijalizacije. Nedostaje mi da u datom trenutku podijelim informacije sa kolegama, a potrebni su mi i savjeti i razmjena mišljenja“, kaže Nina Zupan.
U Bosni i Hercegovini je usljed globalne pandemije COVID-19 proglašeno vanredno stanje, granice su zatvorene za osobe koje nisu državljani BiH, a za državljane je po ulasku mandatoran četrnaestodnevni karantin. Obrazovne institucije su zatvorene i nastava se, gdje postoje uslovi odvija online. U zemlji je uveden policijski čas, preporučeno držanje fizičke distance i izlaženje u javni prostor samo u nuždi.
World Vision BiH, međutim, ne stoji po strani i ljudi kroz svoje prozore posmatraju kako još jedan automobil sa oznakom World Vision BiH prolazi seoskim putem u blizini Goražda. Neumorno radeći, Edisa Ahmetspahić, fasilitatorica razvoja zajednice obilazi porodice u potrebi – maska i rukavice su neizbježni dijelovi opreme tokom krize izazvane koronavirusom.
Zbog prelaska na online školovanje, zakazala je ličnu distribuciju tablet-računara djeci u 20 porodica koja inače ne bi mogli nastaviti školovanje. Određeni broj roditelja ranjive djece nisu u mogućnosti obezbijediti neophodnu informatičku opremu koja bi djeci omugićila nastavak obrazovanja od kuće.
![Edisa Ahmetspahić, službenica za razvoj zajednice pri WV BiH objašnjava dječaku kako se koristi tablet.](https://worldvision.ba/wp-content/uploads/2020/10/Edisa-Ahmetspahic-WV-BiH-community-facilitator-during-distribution-1-281x300.jpg)
Edisa Ahmetspahić, službenica za razvoj zajednice pri WV BiH objašnjava dječaku kako se koristi tablet.
“Odrasla sam bez oca i život me suočio sa različitim poteškoćama i nepravdom, što me je nadahnulo da budem osoba koja će biti na strani nejakih. Osjećam stalnu potrebu da u domenu svoje profesije socijalne radnice stičem nova znanja i sve svoje kapacitete stavim na raspolaganje organizaciji WV u BiH koja brine za porodice sa djecom koje se suočavaju sa poteškoćama.“, kaže Edisa.
Prije polaska na put, Adnan i Nina i Edisa telefoniraju službeniku za sigurnost osoblja, razgovaraju o situaciji na terenu i dogovaraju detaljnu liniju puta i najsigurniji način na koji se vrši distribucija osnovnih životnih namirnica porodicama u potrebi , paketa sa zaštitnim i dezinfekcijskim sredstvima institucijama na lokalnom nivou, ili druge intervencije. „Situacija se mijenja iz dana u dan, ali mi se trudimo biti korak ispred i predviđati promjene koje se dešavaju na terenu, kako bi u datom momentu imali spreman odgovor i rješenje. Svaki put kada kolege krenu na teren podsjećam na sigurnosni protokol koji smo razvili u prvim danima krize“, kaže Darko arsenovski, službenik za sigurnost osoblja u WV BiH.
Sigurnosni protokol propisuje načine samozaštite osoblja tokom krize izazvane pandemijom COVID-19 i uposlenicima nalaže korištenje zaštitne opreme, držanje fizičke distance i detaljno planiranje ruta kretanja u saradnji sa službenikom za sigurnost.
![Darko Arsenovski, službenik za sigurnost osoblja pri WV BiH (u sredini), timski selfie prilikom pakovanja zaštitne opreme i dezinficijenata](https://worldvision.ba/wp-content/uploads/2020/10/Darko-Arsenovski-WV-BiH-team-selfie-while-packing-HH-items-300x225.jpg)
Darko Arsenovski, službenik za sigurnost osoblja pri WV BiH (u sredini), timski selfie prilikom pakovanja zaštitne opreme i dezinficijenata
„Osjećamo da smo na prvom mjestu prioriteta za organizaciju i da je naša sigurnost najvažnija. Ja sam aktivistkinja, i ja ponekad imam instikt da prvo pomognem drugima, ali imamo kolege koje nas upozoravaju, opremaju i pripremaju protokole vezane za sigurnost,“ kaže Nina Zupan, uposlenica WV BiH koja na području Tuzle koordinira distribuciju neophodnih životnih namirnica i zaštitne opreme.
U BiH je obrazac prenosa virusa još uvijek na nivou klastera, međutim strah od opterećenja zdravstvenog sistema je evidentan u javnoj komunikaciji čelnika institucija države. Angažman i odlazak na teren tokom krize je u potpunosti volonterski.
„Mi smo vezani za zajednice, neminovno je da se vežeš i osjećas zajednice u kojima radiš svojim. Kada postoji mogućnost podrške, apsolutno prihvatam da uz sve mjere opreza i sigurnosti pružim podršku na terenu, posebno djeci u našem programu“, objašnjava Adnan svoju motivaciju. „Imala sam priliku da posjetim porodice koje su u stanju potrebe, višečlane porodice gdje ponekad niko ne radi, porodice sa djecom sa poteškoćama u razvoju, ili kompletne porodice sa određenim poteškoćama. Dobro je što su instucije uvezane i što se trudimo da ne dupliramo, već da svi pomognu po jednoj porodicu sa razlicitih strana, ova situacija pokazuje kako funkcioniše međusektorska saradnja u koju smo ranije ulagali“, kaže Nina.
World Vision BiH je u saradnji sa lokalnim instucijama, centrima za socijalni rad i školama, procijenio situaciju u porodicama čija su djeca uključena u WV program sponzorisanja, te je za je za 900 porodica omogućio nabavku i distribuirao pakete sa osnovnim životnim namirnicama i higijensko-zaštitnim sredstvima. Pomoć je primilo ukupno 600 porodica u određenim zajednicama na području 17 opština — Banovići, Breza, Doboj, Doboj Istok, Goražde, Hadžići, Ilijaš, Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža, Kalesija, Lukavac, Pale, Petrovo, Prača, Sapna, Vareš i Zvornik. U skladu sa ograničenim sredstvima, u proteklom periodu smo osnovne prehrambene namirnice, zaštitna sredstva i sredstva za higijenu obezbijedili za 300 romskih porodica širom BiH.
basic food, protective and hygiene products to 300 Roma minority families across BiH.
![Nina Zupan, službenica za razvoj zajednice pri WV BiH (desno) pored automobila sa opremom za distribuciju](https://worldvision.ba/wp-content/uploads/2020/10/Nina-Zupan-WV-BiH-community-facilitator-with-loaded-car-before-going-to-the-field-300x225.jpg)
Nina Zupan, službenica za razvoj zajednice pri WV BiH (desno) pored automobila sa opremom za distribuciju
„U cijeloj situaciji kojoj smo sada, nadahnjuje me što je organizacija u kojoj radim usmjerila sve svoje kapacitete za zaštitu i pomoć djeci, porodicama i zajednicama u kojim djelujemo. Moj posao iz tog razloga nije ograničen na 8 radnih sati, već ga živim 24 sata dnevno“, kaže Edisa Ahmetspahić.
World Vision BiH je u ranijem periodu odgovorio na krizu nakon poplava 2014. godine, izbjegličku krizu u Srbiji 2015. godine, i trenutno odgovara na migrantsku krizu u BiH. Trenutni sveobuhvatni odgovor na krizu izazvanu koronavirusom je kompleksniji zbog ograničenja kretanja koja donose nadležne institucije, ali i sigurnosni protokol WV BiH. Trenutno, mnoge nepoznanice vezane za načine prijenosa virusa indiciraju da stopostotna zaštita u ovom momentu nije moguća.
„Straha nema, ne bojim se, ali sam oprezan i postujem sve prpeoruke zdravstvenih organizacija. Na obuci za pilota sam naucio da je strah neprijatelj i da te sputava i ne mozes zdravorazumski razmisljati, ali oprez da“, Adnan Salihagić
Pored potrebe koju ranjive porodice imaju za osnovnim životnim potrepštinama i sredstvima za higijenu i zaštitu, određeni broj roditelja ranjive djece nisu u mogućnosti obezbijediti neophodnu informatičku opremu koja bi djeci omugićila nastavak obrazovanja od kuće.
S ciljem nesmetanog praćenja online nastave, World Vision je djeci koja su uključena u program sponzorisanja podijelio 99 tableta.